Özgür yazılım anlayışına “hello world” demek

Merhaba,

Bir kaç ay önce verdiğim bi’ kararla özgür yazılım anlayışını besimsedim ve bu yazımın konusuda bu olacak: Özgür yazılım anlayışına geçiş süreci ve neden özgür yazılım anlayışını benimsemeliyiz. Bunlardan biraz bahsetmeye çalışacağım. Öncelikle biraz özgür yazılım anlayışına geçmemdeki etkenlerden biraz bahsedeceğim. Yaklaşık 2 ay önce falan şirketimde başlatığımız bir projeden dolayı farklı dillerle(php, java vb.) çalışma olanağım oldu ve bu çalışmalar sırasında fark ettim ki bu dillerin çalışma ortamları çok rahat ve aşırı derece özgürlükçü bir yapıları var. Dillerde zaten open source diller olduğundan özgürlükçü olmaları normal karşılanmalıdır. Bugün php’ye baktığımızda dil sizi her hangi bir IDE’yi kullanmak zorunda zorlamıyor, isterseniz not defteri ile bile kod yazabilirsiniz. Tabii ki de not defteri ile kod yazmayız ama bu örneği dilin ne kadar özgürlükçü olduğunu anlamanız için verdim. Php kodlamarında genelde PhpStorm IDE’sini kullanıyorum ve tek kelimeyle mükemmel bir IDE diyebilirim. Kodlamada her türlü kolaylığı bize sağlıyor. Fakat bugün baktığımızda Microsoft çatısı altındaki .NET platformuna ait diller genelde kapalı kaynak kodlardır ve bizi bir IDE’yi kullanmaya mecbur kılar: Visual Studio. Bu da haliyle programcıyı kısıtlar ve ben özgürlükçü düşünceye sahip bir insan olarak ve php ile uğraşıp diğer alanları gördüğümde anladım ki; özgür yazılım anlayışına yönelmem gerekiyor. Bende ilk adımlarımı attım.

Neden Özgür Yazılım Anlayışı?

Eğer sizde benim gibi özgürlükçü düşünce yapısına sahipseniz derhal kapalı kaynak kodları bulunan dilleri bırakıp open source’a yönelmeniz gerekiyor. Bugün baktığımızda biz php’yi kendimiz düzenleyip bu düzenlediğimiz versiyonu her hangi bir linux makinede çalıştırabiliyoruz. Özgür yazılım anlayışı beraberinde, biraz öncede bahsettiğim gibi esneklik getiriyor. Yani dilin fonksiyonlarıyla yada genel yapısıyla istediğiniz gibi oynayabiliyorsunuz. Daha sonra open source dillerde her hangi bir IDE’ye bağımlılık yok, zaten bağımlılık olsa adı “özgür yazılım anlayışı” olmazdı di mi? 🙂 Devam edelim faydalarını saymaya, ki en önemli faydası budur bence, open source diller daha ekonomiktir. Çünkü çoğu bedava. Bugün baktığımızda bir çok linux tabanlı işletim sistemini bedava olarak internetten indirebiliyorsunuz. Aynı şekilde MySql veritabanı sunucusu da bedavadır. Bi’ tek IDE’lere para verirsiniz, ki o da kaliteli bir IDE ile çalışmak istiyorsanız, yoksa dediğim gibi open source ortamda IDE bağımlılığı yoktur. Ayrıca open source projeler dünya çapında çok destekle karşılaşıyorlar örneğin open source bir proje yürütüyorsanız JetBrains firması size bedava olarak PhpStorm IDE’sini sunuyor. Son bir faydasından daha bahsedip bu alt başlığı bitirmek istiyorum; özgür yazılım anlayışında sizin yaptığınız projelerde genelde open source olur(tabii şirket içi projeler dahil değil buna) ve open source olmasının bir avantajı da kodları bir çok kişi gördüğünden projede var olan güvenlik sorunları hemen tespit edilebilir, çünkü kodları herkes görüyor büyük ihtimal bizim görmediğimiz, unuttuğumuz, farkına varmadığımız bir eksiklikten yada fazlalıktan bir güvenlik açığı meydana gelebilir, bu durumda ise kodlarınız zaten açık olduğundan başka gözler bu hataları fark edip, size bildirebiliyor.

Neden Türkiye’de genelde .Net platformu altındaki diller kullanılıyor?

Güzel bir soru. Aslında bakarsanız her projede olduğu gibi o dile ihtiyaç olduğu için kullanılıyor da olabilir ama benim şahsi görüşüm şu yönde; Microsoft’un pazarlama politikaları. Bugün Türkiye’de ve Dünya’da Microsoft sertifikalarının ne kadar değerli olduğu su götürmez bir gerçek, e hal böyle olunca çoğu programcı’da iş imkanlarının fazla olması nedeniyle Microsoft çatısı altındaki dillere yöneliyor. Ama tabii sırf para var diye o alana yönelmek ne kadar doğru? Tartışılır, hatta başka bir yazı konusu olabilir. Bence sırf para var diye sadece bir alana yönelmek doğru bi’ şey değil, insan hangi dille çalışırken kendini rahat hissediyorsa, hangi dilde çalışırken kendini özgür hissediyorsa o dile yada o alana yönelmeli bence, sırf para için, özgürlüğünden vazgeçmemeli.

Peki sen yoluna nasıl devam etmeyi düşünüyorsun?

Ben bundan sonra projelerimde genelde open source diller kullanmaya özen göstereceğim ve mümkün olduğunca çok open source proje üretip insanların faydalanabilmesi için herkese açık ortamlarda paylaşacağım. Ha, burda bir yanlış anlaşışma olmasın fanboy’luk(fanatiklik) yapıyor değilim, yeri geldiğinde Microsoft çatısı altındaki dilleride kullanırım tabii ki de ama işte dediğim gibi önceliğim her zaman open source dillerden yana olacaktır. Süreç hakkında yine blog’um da yazılar yayınlayacağım. Open source paylaşımlarıma erişebilmek için beni GitHub üzerinden takip edebilirsiniz: www.github.com/erenhatirnaz

 

Bir sonraki yazılımda görüşmek dileğiyle,
Esenle kalın…

Yorum yazmak için;

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s