Endoskopi deneyimim

Merhaba sevgili okurlarım, takipçilerim. Aranızda blogumu sürekli takip edenler varsa mutlaka anlamışlardır, çok uzun süredir bloguma yazı yazmıyorum. En son yazımın üzerinden 9 ay geçti. Dile kolay tabii 9 ay ama gerçekten şu geçen 9 ay içerinde o kadar şey yaşadım ki o zamanlarda bloguma yazılar yazsaydım sanırım şuan oldukça yazım olacaktı. Neyse bunları geçiyorum-dediğim şimdilik geçiyorum, ilerde bununla ilgili ayrıntılı bir yazı yazacağım- gelelim asıl konumuza.

Endoskopi Cihazı
Resim1: Endoskopi Cihazı

Bugün geçirdiğim bir rahatsızlıktan(yutkunma zorluğu) dolayı bir Endoskopi operasyonu geçirdim. Bilmeyenler için şöyle açıklayayım. Endoskopi, yemek borusunda ve mide gibi organlarda meydana gelen sorunların diğer yöntemlerle anlaşılamadığı zaman kullanılan inceleme yöntemidir. Nedir bu inceleme yöntemi, şu şekilde açıklayayım. Resim1(fotoğraf kalitesi için kusura bakmayın telefonumla çektim ancak o kadar oldu :)) de gördüğünüz gibi bir cihaz ve bu cihaza bağlı ucunda kamera olan bir “hortum”(yada neyse artık, tam ismini bilmiyorum) kullanılarak ağız yoluyla yemek borusuna daha sonrada eğer mideden şikayetiniz varsa mideye kadar sokulup çeşitli yerlerde doktor fotoğraf yada video çekiyor. İşlem ortalama 5 dakika sürüyor, fakat bende 2 dakika gibi bir sürede işi bitirdiler(sanırım sadece yemek borumda sorun olduğu için fazla derine inmediler).  Yazının bundan sonraki kısmını hassas mideye sahip olanlar için okunmasını tavsiye etmem, şimdiden söyleyeyim de sonra şey olmasın.

2 dakika dediğimi bakmayın, sakın! O 2 dakika bana yarım saatmiş gibi geldi. Neler çektim bir ben bilirim, bir de o an yanımda olan ve operasyon sırasında benden bağımsız hareket eden kollarımı tutan sevgili babacığım bilir. Şimdide neler oldu onu anlatmak istiyorum. Bak tekrar söylüyorum hassas mideye sahipseniz burdan sonraki kısmı okumayın. Evet, uyarımızıda yaptıktan sonra devam ediyorum. Efenim, öncelikle ağzıma kusma vb. gibi şeyler olmaması için bir kaç fıs uyuşturucu sprey sıktılar ve yuktunmamı istediler, bende söylendiği gibi yaptım. Yutkunduğumda fazla olmamakla birlikte yinede rahatsız eden bir acı hissettim daha sonra ise ağzım uyuşmaya başladı, dilimi hareket ettiremez oldum. Daha sonra ise yine ağzıma Endoskopi ağızlığı(resmi şurda) adı verilen ortası delik olan bir şey verildi ve ısırmam istendi, söylendiği gibi ısırdım. Artık hazırdım operasyona doktor asistanına komutu verdi o uzun “hortum” boğazımdan içeriye giriş yaptı(en acıtan kısmı burasıdır). O an hissettiklerimi anlatacak bir cümle kuramıyorum gerçekten o acı tarif edilemez. Boğazınızdan içeriye “hortum” giriyor üstelik siz ayık haldeyken bu işlem yapılıyor. Bazı büyüklükteki hapları yutarken bile zorlandığımızı anımsarsak ne derece zor bir durum olduğunu daha iyi anlarsınız sanırım. Ben bunları hissede duruyim doktor asistanına komutlar vererek “hortum”u nasıl yönlendirmesini, nerelerde fotoğraf çekmesi gerektiğini söylüyordu. O anki psikolojimden olsa gerek çok net duyabildiğim bir tek şu kelime var “ordan U dönüşü yap ve bir fotoğraf çek”, evet yanlış okumadınız, bilidiğiniz yol tarif eder gibi komut veriyor. Efenim, işlem başlayalı 15-20 saniye oldu ben nefes almakta zorlanmaya başladım “burundan nefes almaya çalış” söylenmesine rağmen o psikolojide bu pek mümkün olmuyor. Ben ağzımdan nefer almaya çalışıyorum fakat “hortum”u hissettiğimden dolayı yapamıyorum burnumdan nefes almaya çalışıyorum ondada zorlanıyorum, ama bir süre sonra duruma alıştım sanırsam burundan nefes almayı başardım. Nefes alma sorunu çözüldü fakat bu seferde kusacakmış gibi olmaya başladım sürekli midemden sesler geldi hala daha kulağımda o sesler, lakin bi’şey olmadı kusmadım. İşlem devam etmekte, “hortum”un yemek boruma girmesinden bir dakika gibi bir süre geçti şimdi de kollarım benden bağımsız hareket etmeye başladı o sırada yanımda olan sevgili babacığım kollarımı zapt etmeye çalıştı ve başardı da bir süre sonra kollarımın hareketlenmesi durdu. İşlem devam etmekte ve o kusacakmış gibi hissetmem devam etmekte ve doktor da asistanına talimat vermeye devam etmekte şunları da işitir gibi oldum: “dur orda geri gel, evet fotoğraf çek, devam et fotoğrafla” bir yandan da beni sakinleştirmek için “tamam bitti, bi’şey yok, çıkıyoruz” gibi sözler söylemekte tabii ben bunları umursamamaktayım.

“Hortum”un yemek boruma girmesinden yaklaşık 2 dakika gibi bir süre geçti ve doktor asistanına komut vererek “hortum”u çıkarmaya başladılar. “Hortum” yavaş yavaş yemek borumdan çıkarken adım adım hafifleme hissettim. Ve final, doktor asistanına “tamam, çıkabilirsin” komutunu verdi ve “hortum” tamamen organlarımın içerisinden çıktı. Asistan hemen bana tükürmem için bir kağıt havlu verdi bende içimi döktüm o kağıt havluya, bütün hıncımı o kağıt havludan çıkardım :). Doktor bana “geçmiş olsun” dedikten sonra asistanına raporu yazdırmaya başladı ve rapor tamamlandıktan sonra bilgisayar çıktısı halinde bütün fotoğraflar elimdeydi, fotoğrafların detaylarına pek girmek istemiyorum aksi halde hassas bi’ mideye sahip olabilirsiniz 🙂

Velhasıl sevgili okurlarım bu yazıdan çıkaracağınız derslere gelelim;
1- Sakın ola ki, kahvaltı yapmadan evden çıkmayın. Gerçi bende kahvaltı yapmadan evden dışarı adımımı atmazdım lakin bu geçen 1 hafta okuldan dolayı erken kalkmam gerekiyordu ve farklı bir ilçede eğitim gördüğüm için oraya geçmem gerekiyordu “geç kalırım” düşüncesiyle kahvaltı yapmadan evden çıktım. Çıkmaz olaydım!
2- Hadi diyelim bi’ yanlış yaptınız evden kahvaltı yapmadan çıktınız. Bu sefer de sakın ola ki, kola gazoz gibi asitli içecekler içmeyin aksi takdir de bana olduğu gibi yemek borunuz tahriş olur ve endoskopi yapılmak zorunda kalınır.

Bunlar için sevgili okurlarım sağlıklı beslenin ve benim durumuma düşmeyin. Yazımı burada noktalarken artık blog’a daha çok yazı yazacağımın müjdesini veriyorum ve sağlıklı ve mutlu günler dileyerek yazımı noklatıyorum.

Bir sonraki yazımda görüşene kadar esenle kalın efenim…

imza

Yorum yazmak için;

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s